Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
+90 (535) 203 07 85 İstek ve Önerileriniz
Zasiad Hakkında
zasiad-konagi

Zasiad Hakkında

2009 yılında, ülkenin farklı bölgelerinde ticari faaliyetlerini sürdüren bir grup iş adamının Fethi Aras başkanlığında kuruluş kararı aldığı Zara Sanayici ve İş Adamları (Zasiad) içinden çıktığı bu coğrafyanın insanları ile birlikte çalışarak, bölgenin tarihine, kültürel zenginliğine paralel olarak çalışmalar sürdürmek ve ekonomik ve kültürel gelişimine katkı sağlamak gayesiyle yola çıktı.

Zara tarihsel gelişimi açısından geçiş yolları güzergâhında olup birçok kültüre ve iklim kuşaklarına ev sahipliği yapmıştır.

Bu kültürel zenginliğin yanı sıra iklimsel ve coğrafi şartların zorluğunun bir sonucu olarak göç veren Zara, bugün dünya genelinde 240 bin Zara’lı nüfusa sahiptir.

Bu gönlü zengin ve kültürlü insanlar, yaşadıkları yerlerde birçok cemiyetler, vakıflar, dernekler kurarak sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı gerçekleştirmişlerdir. Bu konuda Zara en çok sivil toplum örgütüne sahip ilçemizdir.

Para dergisinin 2005 yılı araştırmasına göre Zara ilçemiz en çok iş adamı yetiştiren ilk 15 ilçe arasında yer almıştır.

Zasiad, kurulduğu günden itibaren çalışmaya başlayarak, 2 yıl gibi rekor bir süre içerisinde, 5 katlı, 4 yıllık lisans eğitimi veren bir üniversite binası yaparak YÖK’e devrini yapmış ve eğitim öğretim faaliyetleri aynı yıl başlamıştır.

İçinde Zara kelimesi geçen, toplumsal fayda amacı olan her organizasyona destek veren Zasiad, Zara ilçesinin ve Zara’lı insanımızın her şeyin en iyisine layık olduğu kanaatindedir.

Bu sebeple çalışmalarımız neticelendiğinde bir arada olmak ve birlikte eğlenmek için ülkemizin güzide mekanları ve güzide sanatçıları ile Zara’lıları buluşturmuş ve Bronz Gecemiz İbrahim Tatlıses ile Maslak Sheraton Hotel’de, Gümüş Gecemiz Sibel Can ile Çırağan Sarayı’nda, Altın Gecemiz Emel Sayın ile Swiss Hotel’de, Platin Gecemiz Bülent Ersoy ile Four Seasons Bosphorus Hotel’de düzenlenmiştir.

Zara markası yükselmeli Zara adı her yerde zirve olmalı idi ve buna inanarak çalışıldı, Zara ile ilgili her bir organizasyona destek verildi. Bu kapsamda;

 • İlçeler Yarışıyor Programı desteğimiz ile Zara birinci oldu.
 • Bal Ligi Şampiyonu Zara Belediyespor oldu.
 • Zara Bal Ve Kültür Festivali Destekleri,
 • Zara Güreş Takımı 1. Lige Çıkış Desteği,
 • Zara Belediyesi’ne Cenaze Nakil Aracı Alımı,
 • Zara Spora Destek Gecelerine Katkılar,
 • Zara’ya Doğalgazın Gelmesi İçin Eksik Kalan Abonelerin Aidatlarının Yatırılması,
 • Ramazan Çadırında Günlerce İftar İkramları,
 • Genç Öğrencilerimizin Çanakkale Ve İstanbul Gezileri Sponsorlukları,
 • Ulusal Basında Topu Çatıya Kaçan Zaralı Çocukların hüzünlü bakışlarını yüzlerce çocuğa top dağıtılması,
 • Zara Emniyeti’ne araç alımı desteğimiz gibi faaliyetlerimiz aralıksız devam etti.

İlerleyen dönemlerde Zasiad, dünya ve Türkiye’de değişen şartlar ve ihtiyaçlara göre Zasiad faaliyetleri öncelikli olarak; doğal hayatın korunması, doğal tarım ve hayvancılık projelerini gündeme getirmeye, gelişen teknolojiye göre eğitim ihtiyaçlarının neler olduğu ve bu hususta neler yapabilirizi konuşmaya ve tartışmaya başladı.

İş hayatını ilgilendiren konularda üyelerimize düzenli olarak bilgi aktarımına başlanıldı.

Bu kapsamda bir yandan yurt dışı hayvancılık araştırmalarını yaparken bir yandan da ata tohumunun yeniden çoğaltılması sürecine girilmiş. Özel çaba ile bulunan, yerel Habeş Yazlığı Buğdayı da denilen birkaç çuval ata tohumunu, tarlalarımıza ekip her geçen yıl tohumluk miktarı arttırılmıştır.

 • Vergi Barışı konusundaki, Swiss Otel’deki seminer niteliğinde toplantı düzenlenmiş ve birçok iş adamımız bu düzenlemeyi bu seminer aracılığıyla öğrenmiştir.
 • Türkiye’de İlk Defa Yapay Zekâ Ve Otonom Araçlar Semineri de Zasiad tarafından Swiss Hotel Bosphorus’ta düzenlenmiştir.
 • Zara’da okulumuzun Cumhuriyet Sigortacıları Kulübü ile ortaklaşa düzenlediğimiz Otonom Araçlarda Sigorta Nasıl Olacak konulu interaktif seminerimiz Dr. Tanju Çataltepe, Cumhuriyet Sigortacıları Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Demir, Avukat Erhan Ekicinin sunumlarıyla gerçekleştirilmiştir.
 • Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na ihtiyaç sahibi çocuklara dağıtılmak üzere 400 çift ayakkabı bağışı yapılmıştır.
 • Bölgenin turizme kazandırılması için ilk olarak bölgenin tanıtımını amacı ile Zara için drone ile filmi çekilip yayınlanmıştır.
 • Engelsiz Yaşam Ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kışlık yakacak ihtiyacı karşılanmıştır.
 • Kaz Gölü yok edilmek üzereyken; gölün yeniden doğal yaşama kazandırılması ve Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’ün akıbetine uğramaması için başlatılan çalışmalar başarıya ulaşmış ve Kaz Gölü Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan İlan edilerek 19 Kasım 2019 tarihinde devlet korumasına alınmıştır.
 • Zara’nın dışında bulunan ilköğretim okullarından Yapak Özköyler İlköğretim Okulu’ndan sonra Şerefiye Vali Aydın Güçlü İlköğretim Okulu ile Korkut Köyü Gümüşay İlköğretim Okulu da Zasiad’ın bağışı ile jeneratöre kavuşmuş ve Zara’da jeneratörsüz köy okulu kalmamıştır.
 • Zara’nın turizm, doğal tarım ve hayvancılık potansiyelini çıkarmak ve bir envanter çıkarmak üzere Kırsal Kalkınma konusunda uzman Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk başkanlığında bir heyet ile Zara’da incelemelerde bulunulmuş, gene aynı profesör tarafından tüm üyelerimize İstanbul Harbiye Hilton otelinde bir seminer verilmiştir.
 • Zara Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebiyle Zara’da her seviyede okul öğrencilerine ve ailelerine yönelik bir dizi seminer ve konferanslar verilmesine karar verilmiş bu kapsamda
 • Sınav Hazırlığında Ve Meslek Tercihinde Hedef Belirleme Başlığında seminer ortaokul ve lise öğrencilerine 10 Ocak tarihinde Kariyer Uzmanı Nazik Kösegil tarafından,
 • Motivasyon, Hayal Kurmak, Cesaret Yönetimi başlığında seminer ortaokul, lise ve Zara’da görev yapan öğretmenlere İletişim Uzmanı Ruhan Maral tarafından verilmiştir.
 • Küresel bir kriz olan koronavirüs salgını karşısında verilen mücadelede Zara Devlet Hastanesi’ne tıbbi malzeme yardımında bulunulmuştur.

Zasiad var oldukça Zara’nın ekonomik ve insani gelişimine yönelik bu faaliyetler devam edecektir.