Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
+90 (535) 203 07 85 İstek ve Önerileriniz
KAZ GÖLÜ ARTIK KORUMA ALTINDA
kaz gölü koruma altında , zasiad

KAZ GÖLÜ ARTIK KORUMA ALTINDA

Zara ilçesine yaklaşık 15 km uzaklıktaki Eymir Köyü’nde bulunan; yaklaşık 135 göçmen kuş türünün kuluçkaya yattığı ya da konakladığı; 22 memeli, 11 sürüngen, 8 iki yaşamlı türüne ve tıpta kullanılan sülüklere ev sahipliği yapan; çok zengin bir habitata sahip olan Kaz Gölü, tam da Gümüşhane’de bulunan ve yok olduğu için bütün Türkiye’yi ayağa kaldıran küçücük Dipsiz Göl’ün akıbetine uğramak üzere iken Zasiad’ın öncülüğünde başlatılan kapsamlı ve etkili bir çalışma ile yok edilmekten kurtulmuştur.


kaz gölü


2017 yılı Kasım ayında, hangi sebeple ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeden, gölün suyu bir kanal açılarak tamamen boşaltılmıştır. Gölde yaşayan tıpta kullanılan sülükler, gölün içindeki küçücük kaynakta bulunan su ve Zasiad’ın talebi ile Zara Belediyesi’ne ait tankerlerle Kızılırmak’tan taşınan suyla yok olmaktan kurtarılmıştır.2018 yılı baharında da kuşlar kuluçkada, yavrular ve yumurtalar yuvadayken su bulunmayan sazlık tamamen ateşe verilerek içindeki canlılarla birlikte yakılmıştır. Tam da kuşların yumurtlama ve yuva kurma döneminde meydana gelen bu olay zaten haberlerin yayılmasını sağlayan sosyal medyada doğa severler arasında infiale yola açmıştır.

kaz gölü


Zasiad Yönetim Kurulu Üyesi Musa Kürkçü’nün konuyu gündeme getirmesi ve gölle ilgili gerekli bilgileri Zasiad Yönetim Kurulu’na taşımasıyla birlikte, Zasiad tarafından Kaz Gölüne Sahip Çıkalım adı ile geniş bir kampanya başlatılarak konuyla ilgili bütün birimlerin ve kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanmış; Ata Tohumu Habeş Yazlığı Buğdayı hasat törenine katılan kurum amirleri, yöneticiler, misafirler ve basın mensupları aynı gün Kaz Gölü’ne gitmiştir. Ve burada kendilerine Yönetim Kurulu Üyemiz Musa Kürkçü tarafından göl ve göldeki doğal yaşamla ilgili detaylı bir sunum yapılmıştır.

Zasiad tarafından açılan hendek kapatılmış, sülüklerin bulunduğu küçük su birikintilerine Kızılırmak’tan tankerlerle su getirilerek sülüklerin kurak mevsimi atlatması sağlanmıştır.


kaz gölü


İki yılı aşkın bir süre devam eden çalışmaların neticesinde Kaz Gölü 19 Kasım 2019 tarihinde Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan ilan edilerek çevresi ile birlikte koruma altına alınmıştır. Yetişen her 100 bitkiden 17’sinin dünyada yalnızca burada bulunan Zara doğasının korunması ve yaşatılması için Kaz Gölü’nün kurtarılması çok önemli bir başlangıçtır ve başarıdır.


Bu başarıda emeği geçen yöre köyleri halkına, Zara Kaymakamı Mehmet Sayın’a, Zara Vakfı Başkanı Adnan Şimşek’e ve 4. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Coşkun’a, İl Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü Okan Gün’e ve hiçbir çabasını esirgemeyen Sivas Milletvekilimiz Mehmet Habib Soluk Bey’e şükranlarımızı sunuyoruz.

Tüm bu çabaların ardından doğa kendini iyileştirdi ve şimdi Kaz Gölü kuş cıvıltıları ile bezeli.

Video Gülseven Akyol Tarafından Hazırlanmıştır. Mayıs, 2020

İlgili Kaynaklar:

Sosyal Medyada Paylaş