Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
+90 (535) 203 07 85 İstek ve Önerileriniz
ATA TOHUMU İLE ORGANİK TARIMI DESTEKLİYORUZ
ata tohum projesi

ATA TOHUMU İLE ORGANİK TARIMI DESTEKLİYORUZ

Zasiad 4. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Coşkun’un şahsi çabaları ile temin edilen, ilkbaharda ekime uygun olan, yöremize özgü, genetiği bozulmamış, yerli, Habeş Yazlığı isimli buğday tohumu tarım alanında Zara’ya bir tohum daha kazandırabilmek düşüncesi ile 2018 yılının bahar döneminde ilk olarak Sedat Coşkun’a ait tarlaya ekildi.

Yazın ilk hasadı yapılan Avşar köyünde yer alan tarlaya olan ekiminin ilk mahsülleri umut verdi Sedat Coşkun Bey’e ait tarlada törenle yapıldı.

Ata Tohum Habeş Yazlığı Buğdayı ilk mahsüllerini yaza verirken hasadı törenle yapıldı.

Düzenlenen hasat törenine dönemin Zara Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Belediye Başkanı Sayıt Ahmet Pala, Sivas İl ve Zara İlçe Tarım Müdürleri, Zara Ziraat Odası Başkanı, Zara Garnizon Komutanı, birçok muhtar ve ilçe bürokratlarının yanı sıra Zasiad Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bağca, Nurali Akkaş, Şenel Çobanoğlu, Şeref Yıldırım, Musa Kürkçü ve beraberlerindeki birçok misafir katıldı ve ellerine aldıkları tırpan ile geleneksel usulde yerli tohumdan üretilen buğdayların hasadını gerçekleştirdi. Bu proje kapsamında “Yerli Tohuma Sahip Çık” sloganı ile çiftçilerin yerli tohuma yönelmesi hedeflenmektedir.

Ayrıca ilçemize bağlı Bolucan ve Tekke köylerinde bulunan Yönetim Kurulu üyelerimiz Nurali Akkaş ve Adnan Şimşek’e ait toplam 40 dönümü bulan tarlalarda da ekim yapılarak aynı dönemde hasadı gerçekleştirilmiş olup bugün çok sayda alanda Habeş Yazlığı Buğdayı ekimi yapılmaktadır.

Daha fazlası için:
* Ata Tohumu Hasadı 2018 – Foto Galeri
* Ata Tohumu Buğday Hasadı – Video Galeri
* 2 Bin Yıllık Ata Tohumu Buğday Verdi – Basında Zasiad


Sosyal Medyada Paylaş