Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
+90 (535) 203 07 85 İstek ve Önerileriniz
ZASİAD’DAN ÇEVRE ZAFERİ
kaz gölü koruma altında

ZASİAD’DAN ÇEVRE ZAFERİ

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Zasiad’dan çevre zaferi !

Sivas, Zara’da binlerce yılda oluşmuş ve 131 göçmen kuş türünün konakladığı, kuluçkaya yattığı; tıpta kullanılan sülüklerin yaşadığı, 22 memeli, 11 sürüngen ve 4 iki yaşamlı hayvana direkt ve dolaylı olarak yaşam alanı sağlayan Kaz Gölü’nün suyu boşaltıldı ve ateşe verilerek içinde yaşayan canlılar yok edildi.
Doğal hayat, tarım, hayvancılık ve kültürel alanda Zara’nın kalkınması için önemli çalışmaları olan Zaralı Sanayi ve İş Adamları Derneği bu konuda büyük bir duyarlılık göstererek “Kaz Gölü’ne Sahip Çıkalım!” adında bir kampanya başlattı ve bu çevre sorununu her platformda gündeme getirdi.

Öncelikle açılan kanal Zasiad tarafından doldurularak gölün tekrar su tutarak göldeki habitatının tekrar hayat bulması için çalışıldı. Geçtiğimiz kış, göldeki su seviyesi tekrar eski seviyesine ulaştı.
Yürütülen çalışmalarda Zara halkının, Derneklerin, Vakıfların, Bürokratların ve Siyasetçilerin büyük destekleri oldu.
Sonuç olarak bu habitat 26 Kasım 2019’da Tarım Bakanlığının aldığı kararla Sulak Alan ilan edilip, koruma alanı olarak tescil edildi.

Bu başarı birlikte çalışmamızın sonucunda çevrenin, doğal hayatın korunması için neler yapabileceğinin güzel bir örneğidir.

NTV Televizyonunda Kaz Gölü hakkında bir haber aşağıdaki gibidir.

Sosyal Medyada Paylaş