Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
MESLEK YÜKSEKOKULLARI HAKKINDA TOPLANTILAR
Zasiad Yüksekokullar Hakkında Toplantı ve Ziyaretler

MESLEK YÜKSEKOKULLARI HAKKINDA TOPLANTILAR

22 Ekim 2020 Perşembe günü Zara ve Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi Zara Veysel Dursun İdari Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksek Okulunun son yıllarda yaşamış olduğu tercih edilmemesinden kaynaklı yaşanan hızlı öğrenci kaybının nedenlerinin ve çözüm yollarının neler olabileceğinin görüşüldüğü bir dizi toplantı ve ziyaretler yapılmıştır.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (ZASİAD) koordinatörlüğünde yapılan Zara’daki toplantıya; Zara Kaymakamı Mehmet Sayın, Zara Belediye Başkanı Fatih Çelik, ZASİAD kurucu Başkanı Feti Aras, Zaralılar Vakfı Başkanı Adnan Şimşek, Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı aynı zamanda Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Okur, CHP İlçe Başkanı Aslan Karaman, MHP İlçe Başkanı Erdem Yiğit, İyi Parti İlçe Başkanı Emrullah Uyan, BBP İlçe Başkanı Mustafa Polat, ZASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kürkçü ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ufuk Rufai Şimşek, Fikri Kaya ile Hüseyin Topkaya katılım sağlamışlardır.

Toplantıda yapılan konuşmalarda dört yıl önce her iki okulun toplamda 1200 olan öğrenci sayısının 3000-4000’lere yükselmesi beklenirken, bugün dramatik bir şekilde 200’lü sayılara gerilemesinin nedenleri tartışılmıştır. Yaptığımız görüşmeler neticesinde öngörülen başlıca nedenlerin

  1. Her iki okulda da öğrencilerin mezun olduktan sonra sanayide ve reel sektörde iş bulma garantisi olan bölümlerin maalesef yeterli sayıda bulunmaması,
  2. Yeterli sayıda öğretim görevlisinin olmaması, ayrıca yöneticilerin Zara’da sürekli bulunamaması
  3. Maalesef çeşitli nedenlerden dolayı her ilçede ve ilde çok sayıda yüksekokulun açılmış olması ve bu okullarda yaklaşık aynı bölümlerin bulunması,
  4. Vakıf üniversitelerin çoğalması ve bu üniversitelerde meslek yüksekokullarının açılması gibi nedenlerden dolayı okullarımızın kan kaybettiği anlaşılmaktadır.

 Bunlar gibi birçok neden daha sayabiliriz.

Ancak, bütün bu olumsuzluklar her ilçe için geçerli olmasına rağmen, bizden daha geç açılan, Zara’nın Ekonomik, Sosyal ve Kültürel gelişmişliğiyle mukayese bile edilemeyecek düzeydeki bazı ilçe MYO larındaki öğrenci sayılarının Zara’dakinin çok üzerinde olduğu görülmektedir.

Bu farklılığın sebebinin ise açılan bölümlerle ilgili olduğu anlaşılmaktadır.

Zara Kaymakamı Sayın Mehmet Sayın ve Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Okur Beyler Bu Zafiyetlerin giderilmesi için Rektörlükçe bir çalışma başlatıldığını dile getirmişler ve kendilerinin de konunun takipçisi olduklarını belirtmişlerdir.

Zara’da yapılan bu değerlendirme toplantısının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız beyle olan Sivas’daki toplantıya geçilmiştir.

Bu toplantıya Zara’daki toplantıya katılanlarla birlikte (Zara Kaymakamı Mehmet Sayın Bey ve Feti Aras Bey hariç ) Zara’da olmadıkları için toplantıya katılamayan Veysel Dursun Uygulamalı Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Miraç Burak Gönültaş, Ahmet Çuhadaroğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Gazi Sonkur ve Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek de bu toplantıya dahil olmuşlardır.

Bir saate yakın süren toplantıda okulların mevcut durumu ve çözüm yollarının ne olması gerektiği konuşulmuştur. Rektör Bey Mevcut durumu iyileştirmek için çalışmaların başlatıldığını, bu kapsamda tecrübeli Müdürlerin atandığını yeni bölümlerin açılması için Yeni atanan müdürlerin çalışmaları kısa Sürede sonuçlandıracaklarını belirtmiş olup, ayrıca MYO larla ilgili YÖK’ün bakış açısını da dile getirmişlerdir.

Buna göre; kotanın  %85’in altında kalan bölümlerin gelecekte kapatılacağı anlaşılmaktadır. Yeni açılacak bölümlerin hangi bölümler olduğunun çok önemli olduğu, iş bulma garantisi olmayan bölümlerin soruna çare olmayacağı tarafımızdan dile getirilmiştir.

Toplantıdan çıkan sonucu özetlersek; öğrenciye gelecekte iş imkanı sağlayan bölümlerin olduğu okulların tercih edildiği ve en olumsuz koşullarda bile öğrenci sayılarını arttırdıkları sonucu çıkmıştır.

Bunun dışındaki okulların artık tercih edilmediği, Sanayinin ve reel Sektörün ihtiyacı olan elemanı mezun edemeyen MYO ların uzun vadede yaşamlarını sürdürmelerinin imkansız ve kapanmaya mahkum olacağı değerlendirilmektedir

Tüm katılımcılar toplantıda söz alarak; her türlü siyasi görüş ve farklılıklarını bir tarafa bırakıp olumsuzlukların giderilmesi için buraya geldiklerini, Zara’daki yüksekokulların devamını sağlayacak yeni bölümlerin açılması için, üzerine ne düşüyorsa onu yapmaya hazır olduklarını belirtmişlerdir.

Sayın Belediye Başkanı Fatih Çelik Belediye olarak;

“Her türlü desteği vermeye hazır” olduklarını, Zara Vakfı Başkanı Adnan Şimşek ise  “Tercih için cazip olan bölümlerin açılması halinde ”Öğrencilere Vakıf olarak Burs desteği” vereceklerini söyleyerek duyarlılıklarını dile getirmişlerdir.

Son olarak, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul’u makamında ziyaret ederek, gerek yüksekokullarımızla ilgili gerekse de Zaralılar Vakfı ve ZASİAD’ın birlikte yürüttüğü tarım projeleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunarak görüşmeleri tamamladık.

Yıllar önce bin bir emek ve heyecanla Zaralı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ZASİAD) ile rahmetle andığımız Ahmet Çuhadaroğlu Beyefendi ve tüm Zaralıların maddi ve manevi desteği ile uzun uğraşlar sonunda kurulan, ilimizde ve ilimizin diğer ilçelerinde de gururla bahsedilen, öğrenci yurtları dahil her türlü imkana sahip, Zara ekonomisinin ve sosyo – kültürel gelişiminin gelecekte lokomotifi olacak olan bu kurumlarımızın yok olma tehlikesi hepimizi endişeye sevk etmiş ve bizi bir arıya getirmiştir.

Zasiad’ın davetine duyarlılık göstererek kısa sürede bir araya gelen tüm siyasi parti ilçe başkanlarına, sivil Toplum kuruluşlarının yöneticilerine, Zara Kaymakamı Sayın Mehmet Sayın’a, Zara Belediye Başkanı Sayın Fatih Çelik’e ve bizi kabul ederek sorunlarımızı dinleyen Üniversite Rektörlerimize ZASİAD yönetimi olarak şükranlarımızı sunuyoruz.

Bildiğiniz gibi bu sorun yalnızca ZASİAD’ın sorunu değil, tüm Zara’nın sorunudur. Bu okulların gelecekte kapanıyor olması büyük bir hayal kırıklığı, ekonomik olarak telafisi mümkün olmayan bir çöküş ve emek zayiiliği olacaktır. İnşallah böyle bir durumla karşılaşmayız.

Onun için; her türlü önyargılarımızı ve farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp, siyasetçimizle, bürokratlarımızla ve bütün sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Bunu başaracağımıza ve “Birlikten kuvvet doğar” atasözüne inanmaktayız.

Milletvekilimiz Sayın Habip Soluk Bey’in Zara’yla ilgili her konuda olduğu gibi, bu konuda da yanımızda olduğunu, hatta konuyu yakından takip ettiğini biliyoruz

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Sayın Yusuf Büyük Bey’in de her türlü desteği vereceğini biliyoruz.

ZASİAD olarak; bir kez daha elimizi taşın altına sokmaya bizim de hazır olduğumuzu, sanayinin ve reel sektörün ihtiyacı olan bölümlerin açılması halinde, burayı tercih edecek öğrencilere burs, staj imkanı ve belli derece ile bitireceklere de istihdam imkanı sağlayacağımızı taahhüt edeceğimizi dile getirdik. Bunun bir ZASİAD sözü olduğunu da beyan ettik.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Musa Kürkçü
ZASİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Sosyal Medyada Paylaş