Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
Ata Tohumu Buğday Hasadını Gerçekleştirdik

Ata Tohumu Buğday Hasadını Gerçekleştirdik

Geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz “Ata tohumu buğday Hasadı” etkinliğinin 4’ncüsünü, Bu yıl Zasiad, Zaralılar Yardımlaşma Vakfı ve Zara Ziraat Odası Başkanlığı ile birlikte 3 Ağustos Salı günü Saat 13 00 de Zara Şeyhmerzuban mahallesi Çengüre Çiftliği yolu Üzerinde bulunan Zaralılar Vakfı Başkanı Adnan Şimşek’e ait tarlada gerçekleştirdik.

İlk kez Avşar Köyünde ZASİAD 3.Dönem Başkanı Sedat Coşkun beyin Tarlasında deneme ekimi yapılan, ”Habeş Yazlığı Buğdayı ”İsimli Genetiği bozulmamış Ata tohumu buğdayımızın bu kadar kısa Sürede yaygınlaşması ve Çiftçiler tarafından kabul görüp, sahiplenilmesi bizleri çok mutlu etmektedir.

İlk 26 kg ile başlayan deneme ekimi bugün 400-500 dönüme ulaşmıştır.

Yapılan hasat törenine Zara Kaymakamı Meriç Dinçer, Zara Belediye Başkanı Fatih Çelik, Zaralılar Vakfı Başkanı Adnan Şimşek, Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek ve Sivas Bilim ve Teknik Üniversitesi Tarım Bilimleri Ve Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Tolga Karaköy katılmış ve birer konuşma yapmışlardır.

Konuşmacılar özetle, Zara orjinli “Habeş yazlığı Buğdayı ”isimli Genetiği bozulmamış buğdayın Zara için çok önemli olduğunu Verimin diğer buğday çeşitlerine göre düşük olmasına rağmen katma değerinin çok yüksek olmasından dolayı getirisinin fazla olacağı bu nedenle sürdürülebilir bir tarım ekonomisi için umut olduğunu beyan etmişlerdir.

Törene Zasiad Yönetim Kurulu üyeleri Ali Akar ve aynı zamanda Kızılırmak kıyısı Köy Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Bağca ile Üyelerimiz Zara Eski Belediye Başkanı Hüsamettin Gürsoy, Yusuf Ziya Kurt, Av. Esra Eser, Ali Karaman, Cemalettin Temur ve aynı zamanda üyemiz olan Ak Parti İlçe Başkanı Ahmet Okur katılmışlardır.

Ayrıca, törene kurum amirleri, Zaralılar Vakfının Yönetim Kurulu Üyeleri ve geçmiş dönem başkanları Fevzi Bayrak, Mehmet Köksal ile çok sayıda çiftçi ve vatandaşlar katılmıştır.

Tüm katılımcılar ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Musa Kürkçü
ZASİAD Yönetim Kurulu Başkanı


Sosyal Medyada Paylaş