Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği
+90 (535) 203 07 85 İstek ve Önerileriniz
Başkanın Mesajı
başkanın mesajı

Başkanın Mesajı

Merhaba,

Zara’nın sosyal ve ekonomik açıdan gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuş ZASİAD’ın 5. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı olarak 28 Nisan 2019 tarihinde seçilerek göreve başladım.

Başkanlığını yapmaktan gurur duyduğum ZASİAD, kurulduğu günden bu yana, bir ilçe işadamları derneği olarak; pek çok il derneklerinin hayal bile edemeyeceği başarılara imza atmış olup hem kendi kurumsal kimliğiyle hem de üyelerinin şahsi girişimleriyle birçok yüksekokul, yurt binası ve ilköğretim okulunu Zara’ya kazandırmış ve bugüne kadar birçok alanda Zara için sosyal aktivite düzenlemiş ve yardımlarda bulunmuştur.

Kuruluş amacı doğrultusunda, biraz da ihmal ettiğimizi düşündüğümüz, Zaralı iş insanlarını bir araya getirerek birbirleri ile tanışmalarını sağlamak; kimin hangi sektörde ne iş yaptığını, birbirlerine nasıl destek olacaklarını, birbirlerinin tecrübelerinden nasıl yararlanacaklarının yollarını bulup araştıracak seminerler şeklinde yalnızca üyelerimizin katılacağı tanışma ve çalışma toplantıları yapmak en önemli hedeflerimizden biridir.

Bu maksatla bir web sayfası oluşturduk. Bu web sayfası tüm üyelerimizin firmalarının tanıtımına katkı sağlayacak şekilde düzenlenmiş olup üyelerimizin faaliyetlerini ve sosyal medya hesaplarını paylaşarak daha çok kişiye ulaşarak firmalarımızın reklam ve tanıtım yüzü olmak istiyoruz.

Zara yaklaşık 50 yıldır sürekli göç vermesinden dolayı çok kayıplara uğramış olmasına rağmen bu göç neticesinde olağanüstü kazanımlar da elde etmiştir:

Bu kazanımların en önemlisi Türkiye ve dünyanın her köşesine dağılmış Zaralılardan çok sayıda bilim insanı, sanatçı, iş insanı, bürokrat çıkmasıdır. Öyle ki dünyada birçok global şirkette yönetici konumunda Zaralı vardır. Uluslararası ödül alan bilim insanları mevcuttur. Sayamayacağımız kadar Türkiye ve Dünya markası olmuş Zaralılara ait şirket mevcuttur. Eğer bu göç verilmeseydi bu insanların Zara’dan çıkıp buralara gelmesi mümkün olmayacaktı.

Göçün diğer ikinci kazanımı da günümüzde dünyada ve Türkiye’de doğanın çok hor kullanıldığı ve tahrip olduğu bu süreçte Zara tabiatının son 50 yıldır olduğu olduğu gibi korunmuş olmasıdır. Bozulmadan kalmış Zara tabiatındaki doğal, tarihi ve kültürel varlıklar Zara için en büyük zenginliktir. 

Bize düşen görev bu iki zenginliği bir araya getirerek Zara’nın potansiyelini harekete geçirmektir. Bunu yapabilir isek; el değmemiş doğası, tabiat ve kültürel varlıkları ve yaylalarıyla Zara marka olmuş bir turizm merkezi olmasının yanı sıra yetişen her 100 bitkiden 17’sinin endemik olduğu bölgemizin arıcılık, organik tarım ve hayvancılık merkezi olması da uzak bir hayal değildir.

Bu hayali gerçekleştirebilmek için ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle el ve gönül birliğiyle çalışmanın gerekli olduğuna inanıyoruz.
Bu inançla tüm Zasiad üyelerini saygıyla selamlıyor, huzurlu ve bol kazançlı bir gelecek diliyoruz.

Zasiad Yönetim Kurulu Başkanı
Musa Kürkçü